Aktualności

Aktualności

Polska wygrała w Szwajcarii!!!

Polska pokonała Szwajcarię 80:70 w meczu ostatniej kolejki drugiej rundy preeliminacji mistrzostw Europy koszykarzy 2025. Biało-Czerwoni niezależnie od tego wyniku na pewno wystąpią w turnieju finałowym, bo będą jego współgospodarzem.

To nie było efektowne spotkanie w wykonaniu reprezentacji Polski. We Fryburgu to zdecydowanie niżej notowani gospodarze bardzo długo prowadzili z półfinalistą ostatnich ME. Pod koniec drugiej kwarty było nawet 42:33 dla Szwajcarii. Zanosiło się na sensację, bo tak należałoby nazwać ewentualny sukces miejscowych.
Postawa gości uległa poprawie po zmianie stron, a duża w tym zasługa Mateusza Ponitki, który pojawił się w kadrze po raz pierwszy od ubiegłorocznego EuroBasketu. Zawodnik Panathinaikosu Ateny był aktywny i grał wszechstronnie. Zakończył mecz z aż 14 asystami, a także 8 punktami oraz 7 zbiórkami.

Wiele jego decydujących podań trafiało do dominującego w drugim kolejnym spotkaniu środkowego Aleksandra Balcerowskiego. Trzy dni wcześniej przeciwko Austrii miał 25 punktów oraz 8 zbiórek. Teraz zdobył 31 punktów (rekord w kadrze) i dołożył 9 zbiórek. Żegnający się z kadrą Koszarek spędził na boisku tylko 7 minut i nie zdobył punktu.

Polacy w trzeciej kwarty doprowadzili do remisu 45:45, a potem po trójkach rezerwowego Przemysława Żołnierewicza znaleźli się wreszcie z przodu (55:56). Szwajcarzy prowadzili jeszcze 61:58, ale to był ostatni taki moment. Goście przejęli inicjatywę i systematycznie powiększali przewagę. Gdy niespełna trzy minuty przed końcem trójkę trafił Michał Michalak to zrobiło się 79:66 dla Polski i zwycięzca był już właściwie znany.

39-letni obecnie Koszarek zagrał w kadrze po raz 212. Debiutował latem 2003 r., a żegnał się z drużyną narodową w zasadzie trzy razy. Po raz pierwszy w 2018 r., ale potem wrócił jeszcze do poważnego grania i pojechał na mistrzostwa świata do Chin. Po raz drugi w 2021 r. po zakończonych niepowodzeniem kwalifikacjach olimpijskich przed igrzyskami w Tokio. Kilka tygodni później został dyrektorem kadry, a teraz wrócił na boisko na dwa pożegnalne spotkania.

Polska została współgospodarzem EuroBasketu 2025 we wrześniu ubiegłego roku, czyli już po rozpoczęciu drugiej rundy preeliminacji. Ich regulaminu nie zmieniono, ale wobec pewnego udziału Polaków w ME można ich udział w preeliminacjach nazwać grą „poza konkursem”.

Tak samo będzie w ruszającej w listopadzie głównej fazie eliminacji, do której dostali się zajmując pierwsze miejsce w preeliminacyjnej grupie E. Odnieśli w niej pięć zwycięstw w sześciu meczach, przegrali tylko u siebie z Chorwacją. Rywale mieli wtedy w składzie zawodników z NBA i zwyciężyli w Warszawie 72:69. W rewanżu przegrali u siebie 79:87. Austrię i Szwajcarię Polska pokonała po dwa razy.

Tu warto przypomnieć, że Polska trafiła do preeliminacji ME 2025 po klapie w pierwszej rundzie eliminacji MŚ 2023. Zespół trenera Igora Milicicia zajął wtedy ostatnie miejsce w grupie, z której do dalszej rywalizacji dostały się 3 z 4 drużyn. Kluczowy był przegrany dwumecz z teoretycznie słabszą Estonią.

Z tego powodu Polacy bardzo szybko stracili szanse na powtórzenie świetnego wyniku (8. miejsce) z poprzednich MŚ w 2019 r.. Gdy oni walczyli w preeliminacjach ME 2025 to czołówka europejska biła się o przepustki na tegoroczny światowy czempionat. Zresztą nie tylko czołówka. Równolegle ze spotkaniem w Szwajcarii pasjonujący mecz o wszystko w eliminacjach MŚ rozgrywały Gruzja i Islandia, czyli zespoły teoretycznie wcale przecież nie mocniejsze niż Polska.

MŚ 2023 Biało-Czerwonych ominą, ale nie oznacza to, że w najbliższych miesiącach nie czekają ich ważne spotkania. Latem odbędzie się pierwsza runda kwalifikacji olimpijskich przed igrzyskami w Paryżu w 2024 r. Polska w dniach 12-20 sierpnia zagra w turnieju z udziałem 8 europejskich drużyn.

Szwajcaria – Polska 70:80 (27:21, 15:14, 16:23, 12:22)

Szwajcaria: Jonathan Kazadi 14 (8 as.), Arnaud Cotture 11, Roberto Kovac 11, Killian Martin 10, Anthony Polite 10 (7 zb.), Selim Fofana 8, Yuri Solca 3, Paul Gravet 3, Vigdon Memishi 0, Eliot Kubler 0, Michel-Ofik Nzege 0, Noah Burrell 0,

Polska: Aleksander Balcerowski 31 (9 zb.), Jarosław Zyskowski 12, Przemysław Żołnierewicz 10, Michał Michalak 9, Mateusz Ponitka 8 (14 as., 7 zb., 6 str.), Michał Sokołowski 7, Aleksander Dziewa 2, Jakub Garbacz 1, Łukasz Koszarek 0, Andrzej Pluta 0, Jakub Schenk 0, Dominik Olejniczak 0

Źródło:Przegląd Sportowy Onet