Aktualności

Aktualności

Koszykówka 3×3: Polska – Belgia 14:16.

Polska przegrała 14:16 z Belgią w swoim ostatnim meczu grupowym turnieju koszykówki 3×3 na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Rzut na zwycięstwo Thibaut Vervoort trafił, mając tylko 0.9 sekundy do końca. Polska odpadła z walki o medale.

Przemysław Zamojski

Biało-Czerwoni po siedmiu spotkaniach mają bilans 2–5. Ich szanse na awans do ćwierćfinału były po tej porażce minimalne. Musieli liczyć na wygraną Japonii z Chinami i to bez zdobycia przez zwycięzców 17 punktów. Japonia zwyciężyła 21:16 i stało się jasne, że Polacy jadą do domu. W fazie pucharowej wystąpi sześć drużyn, dwie od razu w półfinale, a cztery kolejne najpierw w ćwierćfinale.

Początek meczu Polska – Belgia był brzydki, oba zespoły pudłowały. Polacy na pierwszy celny rzut czekali 100 sekund. Minutę później po trafieniu Vervoorta z dystansu z faulem zrobiło się 6:2 dla Belgii. Za moment Michael Hicks odepchnął twardo broniącego rywala, sędziowie odgwizdali przewinienie niesportowe. Belgowie wykorzystali dwa wolne odskakując na aż 8:2. Polacy na dodatek mieli już w tym momencie na koncie 6 fauli. To oznaczało, że każdy kolejny był karany kolejnymi dwoma próbami przeciwników z linii.

Polska zaczęła się zbliżać. Od stanu 11:8 dla Belgii Biało-Czerwoni zdobyli 6 oczek z rzędu: dwójka Hicksa, rzut Szymona Rducha z półdystansu, łatwe trafienie Hicksa spod obręczy i jego kolejna dwójka. Polacy jednak zatrzymali się na 14 oczkach na ponad dwie minuty. Belgowie też mieli kłopoty w ataku, ale do remisu doprowadziły dwójka Vervoorta i ekwilibrystyczna dobitka Nicka Celisa spod kosza.

Hicks w przedostatniej akcji nie trafił nawet w obręcz, a Belgii zostało 0.9 sekundy. Vervoortowi to wystarczyło, by trafić ponad rękoma Przemysława Zamojskiego.

Hicks zdobył 8 punktów dla Polski, Pawłowski 3, Zamojski 1, a Rduch 1. Vervoort rzucił 11 oczek dla Belgii, Celis i Rafael Bogaerts po 2, a Thierry Marien 1.

Koszykówka 3×3 w Tokio debiutuje na igrzyskach olimpijskich. W zawodach bierze udział 8 drużyn męskich i 8 żeńskich. Polska to brązowy medalista ostatnich mistrzostw świata 2019.

Wyniki 4. dnia turnieju koszykarzy 3×3:

Belgia – Polska 16:14

Japonia – Chiny 21:16

Tabela:

1. Serbia 6 zwycięstw-0 porażek

2. Holandia 4-2

3. Belgia 4-3

4. Łotwa 3-3

5. RKO 3-3

6. Japonia 2-5

7. Polska 2-5

8. Chiny 2-5