Aktualności

Aktualności

Jeremy Sochan wybrany w drafcie NBA. Polak trafił do San Antonio Spurs

Polska znowu ma przedstawiciela w NBA. Jeremy Sochan usłyszał swoje nazwisko z ust komisarza ligi Adama Silvera podczas ceremonii w Nowym Jorku. 19-latek z numerem 9 został wybrany przez pięciokrotnych mistrzów ligi San Antonio Spurs.

Jeremy Sochan - wywiad tuż przed draftem NBA. Co mu pomoże w NBA?

‹ wróć

Sochan to czwarty w historii Polak wybrany w drafcie NBA. Wcześniej tego zaszczytu dostąpili Maciej Lampe, Szymon Szewczyk (obaj w 2003) oraz Marcin Gortat (2005). Żaden z nich nie został jednak wybrany w pierwszej rundzie i z tak wysokim numerem. Notowania Sochana wśród ekspertów były w ostatnich tygodniach bardzo wysokie i to się potwierdziło podczas draftu. Trzeba jednak pamiętać, że sam nawet wysoki wybór to tylko krok do celu, jakim jest nie tylko debiut, ale dobra gra w NBA.

Spurs to z wielu względów dobry wybór dla Sochana. Polak studiował w Teksasie, obecnie tam mieszka i zapewne chętnie pozostanie w tym stanie. W San Antonio na przestrzeni lat zbudowali organizację, która umie wprowadzać do NBA i rozwijać zawodników z całego świata. Dla wychowanego w Europie Sochana jest to na pewno dobre otoczenie pozaboiskowe. Na parkiecie Spurs są natomiast ostatnio w trudnym momencie, bo trzy razy z rzędu nie awansowali do play-off. Renoma Spurs w dużym stopniu opiera się na osobie trenera Gregga Popovicha, który w wieku 73 lat zbliża się jednak do emerytury.

Sochan to syn Amerykanina i Polki wychowany na Wyspach Brytyjskich. Uczył się w szkole La Lumiere w USA, potem w Niemczech w Orange Academy związanej z klubem Bundesligi Ratiopharmem Ulm, a ostatnio na amerykańskiej uczelni Baylor. W marcu przedwcześnie zakończył debiutancki sezon i postanowił, że rezygnuje z kolejnych lat nauki, by zgłosić się do draftu. W przeszłości grał w reprezentacji Polski w kategoriach młodzieżowych i w 2019 roku został MVP dywizji B mistrzostw Europy kadetów. W lutym 2021 zadebiutował w kadrze seniorów.

Sochan ma 206 cm wzrostu i świetnie nadaje się do roli nowoczesnego skrzydłowego. Niektórzy mówią, że jest graczem nieprzypisanym do pozycji na boisku. Jest wszechstronny po obu stronach parkietu, zbiera pozytywne recenzje za defensywę i koszykarskie IQ. Trenerzy z różnych lat kariery chwalili go za podejście do pracy i charakter. Za mankament uważany jest jego rzut z dystansu, nad którym musi mocno pracować.

Polska nie miała zawodnika w NBA od 5 lutego 2019 roku, gdy karierę zakończył Gortat. Przed nim w XXI wieku w NBA zagrali także Cezary Trybański i Lampe. W NBA byli również mający polskie obywatelstwo Argentyńczyk Ruben Wolkowyski i Izraelczyk Gal Mekel, a także Amerykanin Jeff Nordgaard, który paszport z orzełkiem uzyskał później i nawet zagrał w kadrze Biało-Czerwonych. Do miana pierwszego rodowitego Polaka w NBA mogą pretendować grający w niej już w pierwszej dekadzie funkcjonowania rozgrywek Lee Knorek i Vince Boryla.

Źródło: przegladsportowy.pl